phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

Zväz sklárskeho priemyslu dostal dotáciu na podporu osvety.

Posledný septembrový týždeň pridelil Recyklačný fond finančnú dotáciu projektu na podporu zvýšenia efektívnosti separovaného zberu odpadového skla. Zväz sklárskeho priemyslu SR (ZvSP) by mal použiť viac ako 275 tisíc euro na osvetu a propagáciu separovaného zberu skla. Vprojekte však bude zväz testovať aj využitie iných odpadových skiel na zhodnotenie.

Zväz chce zvýšiť mieru zhodnotenia odpadového skla zo separovaného zberu, ktoré je zhodnocované v prevádzkach dvoch slovenských recyklátorov – jedného na odpadové a druhého na špeciálne sklo. Kapacita týchto prevádzok totiž nie je podľa sklárov pri súčasnom množstve vyzbieraného odpadového skla dostatočne využitá.

Tí podľa vyjadrenia zväzu investovali do vybudovania recyklačných kapacít zhruba 9,5 milióna euro z vlastných zdrojov.

Testovať odpadové sklo pre trnavského spracovateľa

Schválená dotácia pre sklársky zväz by podľa generálneho sekretára zväzu Štefana Škultétyho mala pozostávať z dvoch častí. Prvou je analýza jednotlivých segmentov systému zberu. Na jej základe chcú vytvoriť jednotnú metodiku určenia podielu skla vhodného na zhodnotenie a recykláciu. Súčasťou projektu je však i praktická časť.

„Zároveň sa technologicky odskúšajú aplikácie nových možných zdrojov odpadového skla, predovšetkým eutalového boritokremičitého vlákna, ktoré sa v súčasnosti skládkuje. Úlohou aplikovaného výskumu a vývoja bude zhodnotiť možnosti úpravy tohto odpadu u recyklátora, ktorý spracováva autosklá a posúdiť možnosti použitia výstupu z tohto procesu v podobe penového skla ako izolačnej hmoty v stavebníctve,“ pokračuje Škultéty.

Autosklá na Slovensku spracováva trnavská spoločnosť Auto Glass Recycling, ktorá svoju linku vybudovala s podporou Recyklačného fondu. Linku otvorila v Šelpiciach pri Trnave v apríli tohto roku.

Adresár firiem v odpadovom hospodárstve: Auto Glass Recycling

Druhú časť projektu má tvoriť propagačná a informačná kampaň o ekologických a ekonomických výhodách zberu a separácie skla. Tá by podľa Škultétyho mala mať význam pre mestá a obce, kde by mala byť jednou z foriem výchovy najmä najmladšej generácie. Bude pozostávať z viacerých aktivít. „Jednou z nich bude Eko Glass Tour 2013, ktorá sa uskutoční vo všetkých krajských mestách a ďalších vybraných mestách a obciach. Pripravujeme aj webovú aplikáciu s názvom Sklárska univerzita a ďalšie informačno-propagačné aktivity, napríklad na pôde Detskej univerzity v Bratislave či Trenčíne,“ dodal Štefan Škultéty.

Finančné prostriedky na realizáciu projektu

Recyklačný fond tvrdí, že 275 960 euro poskytnutých fondom pokrýva v rámci realizácie podporeného projektu celý rozsah neinvestičných nákladov projektu, teda analytickú, osvetovú a propagačnú časť. Podľa fondu bolo členmi Zväzu sklárskeho priemyslu preinvestovaných takmer 9,5 milióna eur na investičné náklady projektu, podpora za fondu tvorí neinvestičnú časť v podiele 2,8 %.

Fond tým chce prispieť k dosiahnutiu cieľov v aktuálnom Programe odpadového hospodárstva SR. „Do roku 2015 by sa mal zaviesť triedený zber skla vo všetkých obciach na Slovensku. V tom istom časovom horizonte by sa mala zvýšiť príprava na opätovné použitie a recykláciu skla z odpadu z domácností najmenej na 35 % hmotnosti vzniknutých odpadov ročne a mala by sa zabezpečiť aj miera zhodnotenia a recyklácie odpadov z obalov zo skla na úrovni 60%,“ upresnila asistentka riaditeľa Recyklačného fondu Adriana Tantošová.

Komoditný program: miera zhodnotenia skla stagnuje

Podľa Komoditného programu sektora skla Recyklačného fondu už niekoľko rokov na Slovensku stagnuje miera zhodnotenia odpadového skla. Aj výhľadovo by sa množstvo tzv. disponibilného odpadového skla, pochádzajúceho zo separovaného zberu skla v rámci komunálneho odpadu a vhodného na ďalšie zhodnotenie, malo udržať na úrovni 106 tisíc ton ročne. Recyklačný fond odhaduje, že z tohto množstva by sa v rokoch 2012 až 2015 malo materiálovo zhodnotiť 72 až 77 tisíc ton ročne. Prevažnú časť z tohto objemu (85%) predstavuje obalové sklo.

Fond v komoditnom programe vytýčil viaceré ciele v oblasti podpory separovaného zberu a recyklácie odpadového skla. Mali by priniesť zvýšiť mieru odpadového skla získaného zo separovaného zberu, ktorá sa momentálne podľa údajov fondu pohybuje len na úrovni 6% z celkového objemu vzniknutého komunálneho odpadu. Záväzný limit pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov sa oproti minulému roku pri obaloch vyrobených zo skla zvýšil z 50% na 60%. Rovnaký záväzný limit bol stanovený aj pre rozsah recyklácie obalov zo skla.

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101334/zvaz-sklarskeho-priemyslu-dostal-dotaciu-na-podporu-osvety-testovat-bude-aj-nove-druhy-odpadoveho-skla.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.