phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

Cez aplikáciu TrashOut bolo v SR nahlásených 1 250 skládok

Aplikáciu TrashOut, cez ktorú je možné nahlasovať nelegálne skládky, si môžu záujemcovia zadarmo stiahnuť z internetu.

Prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut nahlásili ľudia viac ako 1 500 nelegálnych skládok, z čoho bolo 1 250 na území Slovenska. Ako ďalej informuje enviroportal.sk, členská základňa aplikácie presahuje niekoľko tisíc užívateľov a stále rastie.

 

TrashOut je aplikácia prístupná v slovenskom, českom, anglickom, francúzskom a španielskom jazyku a používatelia si ju môžu zadarmo stiahnuť z internetu. Snaha o zlepšenie komunikácie medzi mestami a obcami s občanmi viedla k založeniu environmentálneho projektu TrashOut. 

"Mobilná aplikácia celý proces nahlasovania nelegálnych skládok zjednodušuje a urýchľuje," píše sa na portáli s dodatkom, že umožňuje prostredníctvom niekoľkých kliknutí ich nahlásenie a lokalizáciu. Tým prispieva k celosvetovému boju proti nelegálnym skládkam odpadu, čo je hlavným cieľom projektu.

Po preskúmaní hlásenia cez TrashOut sa vygeneruje e-mail, ktorý obsahuje všetky potrebné údaje, ako fotky skládky, polohu na základe GPS súradníc, výrez z mapy, veľkosť a typ skládky či hyperlink na internet. E-mail sa následne pošle na ministerstvo životného prostredia, prípadne príslušnému mestu, ktoré prejavilo záujem o spoluprácu. 

Momentálne sa na projekte podieľa viacero miest, ako napríklad Liptovský Mikuláš, Senica, Púchov, Martin, Turčianske Teplice, Partizánske alebo Moravský sv. Ján.

Mobilná aplikácia podľa informácií na enviroportal.sk prispieva k vzdelávaniu širokej verejnosti zlepšenou informovanosťou obyvateľov o závažnosti a ekonomickej náročnosti problému skládok nelegálneho odpadu. Zároveň ponúka jednoduchý prístup k informáciám o skládkach. 

Mestám umožňuje využitie prispôsobených nástrojov, prostredníctvom ktorých možno vložiť malú štatistiku, ktorá informuje občanov o aktuálnom stave skládok v ich meste. Ide o pomer nahlásených a vyčistených skládok, prostriedky doteraz mestom vynaložené, alebo akýkoľvek iný ukazovateľ po dohode s autormi projektu. Cieľom je informovať občanov a poukazovať na vážnosť tohto problému.

Na zjednodušenie a zrýchlenie komunikácie slúžia e-mailové oznamy. Doteraz občania nahlasovali nelegálne skládky písomne alebo telefonicky, pričom elektronické podanie uľahčuje spôsob nahlásenia občanom. Taktiež pomáha pracovníkom, ktorí okamžite po nahlásení dostanú e-mailovú notifikáciu. 

Čas venovaný prijímaniu podnetov sa tak môže využiť na ich riešenie.

Nelegálne skládky predstavujú stále väčší problém nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mestá a obce sú často jediným riešiteľom spomínanej problematiky, pričom okrem finančných dôsledkov bojujú aj s nízkou mierou informovanosti občanov o dopadoch ich nezodpovedného správania sa, náročnosťou vymáhania a riešením skládok na súkromných pozemkoch. 

Nízka je miera zapojenia sa občanov pri informovaní príslušných orgánov o vzniku a umiestnení ilegálnych skládok.

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101346/cez-aplikaciu-trashout-bolo-v-sr-nahlasenych-1-250-skladok.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.