phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

Únia zakázala zariadenia s PCB pred dvomi rokmi.


Slovenská agentúra životného prostredia v novembri zverejnila zoznam držiteľov zariadení obsahujúcich zdraviu škodlivé polychlórované bifenyly (PCB). Členské štáty únie mali zabezpečiť zneškodnenie týchto zariadení do konca roku 2010. Aj napriek tomu, že zákaz platí už dva roky, na Slovensku je stále osemtisíc zariadení s obsahom PCB.

Transformátory a kondenzátory

Najrozšírenejšou kategóriou zariadení obsahujúcich PCB sú transformátory a kondenzátory. V minulosti sa v transformátoroch a kondenzátoroch používali oleje s obsahom PCB. Tieto oleje slúžili ako dielektrická kvapalina. Ide najmä o veľké elektrické transformátory vyrobené v posledných desaťročiach minulého storočia.

Prevádzkovatelia týchto zariadení boli podľa zákona o odpadoch povinní nahlásiť údržbu a zneškodnenie daného zariadenia.

Európska smernica platí od roku 1996

Únia o zákaze používania zariadení obsahujúcich PCB rozhodla v roku 1996. Podľa smernice o zneškodnení polychlórovaných bifenylov a polychlórovaných terfenylov (PCB/PCT) mali všetky členské štáty únie zabezpečiť dekontamináciu alebo zneškodnenie všetkých zariadení obsahujúcich PCB v objeme väčšom ako päť litrov najneskôr do 31. decembra 2010.

V rámci dekontaminácie mali byť zo zariadení odstránené prevádzkové náplne s obsahom PCB. Zdraviu škodlivé náplne mali byť nahradené novými ekologicky bezpečnými náplňami bez PCB.

Slovensko termín nedodržalo

Počnúc rokom 2011 mali byť v celej únii zariadenia obsahujúce PCB vyradené z prevádzky a zneškodnené. Slovensko tento termín nedodržalo aj napriek tomu, že vláda v roku 2006 schválila Národný realizačný plán Štokholmského dohovoru o perzistentných organických látkach, zahŕňajúci aj PCB.

Počet kontaminovaných zariadení neklesá

V zmysle európskej smernice mali byť aj u nás do konca roku 2010 zneškodnené všetky zariadenia obsahujúce PCB. Hoci bolo v rokoch 2006 až 2010 u nás zneškodnených približne stotridsaťpäť tisíc takýchto kontaminovaných zariadení, na Slovensku zostalo v roku 2010 cca osemtisíc tristo zariadení s obsahom PCB.

Úplný zákaz používania zariadení obsahujúcich PCB platí v celej únii už dva roky. Ako však vyplýva z aktuálnych štatistík zverejnených minulý mesiac SAŽP, na Slovensku je napriek stále osemtisíc kontaminovaných zariadení.

Po celom Slovensku je je stále v prevádzke päťtisíc päťsto kontaminovaných zariadení. Zhruba dva a pol tisíc týchto zariadení bolo už z prevádzky odstavených, avšak zatiaľ neboli zneškodnené.

Najviac zariadení má Istrochem a Chemko

Zhruba tisícdvesto zariadení obsahujúcich PCB patrí spoločnosti Istrochem Reality. Tá je vlastníkom a správcom nehnuteľného majetku bývalého bratislavského chemického závodu Istrochem. Päťsto týchto kontaminovaných zariadení je ešte stále v prevádzke. Zvyšok zariadení je už mimo prevádzky, avšak na zneškodnenie ešte len čakajú.

Približne deväťstodvadsať kontaminovaných zariadení má aj humenský Chemlon. Aj napriek tomu, že výroba umelých vlákien v tomto chemickom podniku skončila v roku 2009, spoločnosť ešte stále prevádzkuje štrnásť zariadení obsahujúcich PCB. Spoločnosť však bude musieť zneškodniť deväťsto zariadení, ktoré už sú mimo prevádzky.

Niekoľko stoviek zariadení s obsahom PCB stále používajú napríklad aj slovenské železnice, Duslo Šaľa či Bučina Zvolen.

Zneškodňovatelia zariadení

Odpady obsahujúce PCB nie je možné zhodnocovať. Rovnako je zakázané ukladať tieto odpady na skládky odpadov. Podľa údajov SAŽP sa na Slovensku v rokoch 2005 až 2009 zneškodnilo spolu viac ako sedemsto ton odpadov s obsahom PCB. Najviac v roku 2007, takmer dvesto ton.

Na Slovensku fungujú dve zariadenia, v ktorých sa zneškodňujú odpady s obsahom PCB. Prešovská spoločnosť Fecupal využíva termické zneškodňovanie. Druhé zariadenie sa nachádza v Kuchyni a patrí bratislavskej spoločnosti Dekonta. Tá využíva technológiu chemického rozkladu PCB kovovým sodíkom (tzv. sodíkový proces).

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101431/unia-zakazala-zariadenia-s-pcb-pred-dvomi-rokmi-na-slovensku-ich-je-este-osemtisic.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.