phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

V Prešove musia zmeniť pravidlá o poplatkoch za odpad. Nemajú byť diskriminačné

Prešovská radnica bude musieť zmeniť všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré sa týka spôsobu poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu. Prokurátor vyčíta mestu uznesenie, podľa ktorého boli schválené rôzne poplatky za odvoz odpadu. Týkali sa počtu osôb v domácnosti aj poplatku podľa veľkosti nádob na odpad.

Problémom zvýhodnenia pri množstvovom zbere a počte osôb v domácnosti 

Pri množstvovom zbere totiž mesto v súčasnosti vyberá podľa platného uznesenia rôzne poplatky, odstupňované podľa veľkosti zberných nádob. Podľa zákona táto časť uznesenia musí byť rovnaká pri všetkých druhoch nádob.

Druhým nedostatkom, ktorý zistil prokurátor, je rozličná suma poplatku za odvoz odpadu pri rôznom počte osôb v domácnosti. Mesto doteraz zvýhodňovalo viacčlenné domácnosti a vyberalo vyššie poplatky pri jednej a dvoch osobách v rodine, pri tretej a ďalších osobách v domácnosti boli poplatky odstupňované smerom nadol. Prokurátor to vyhodnotil ako diskriminačné. Podľa litery zákona musí ísť o jednotnú sadzbu u všetkých osôb.

Podľa advokáta Martina Šenkoviča zo spoločnosti NH Hager Niederhuber Advokáti je obec zmysle zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady splnomocnená všeobecne záväzným nariadením ustanoviť okrem iného sadzbu poplatku, dĺžku obdobia, na ktoré určuje poplatok, vznik a zánik povinnosti platenia poplatku, hodnoty koeficientu, pri množstvovom zbere spôsob, formu, miesto na zaplatenie poplatku, ako aj ďalšie nevyhnutné náležitosti vyberania poplatku.

Domácnosť nie je celok

Otázku kto je poplatníkom rieši podľa Šenkoviča priamo zákon. Nemôže byť preto upravená vo všeobecne záväznom nariadení. „Domácnosť v tomto prípade nie je zákonom považovaná za celok; naopak, z § 77 ods. 7 zákona vyplýva, že poplatníkom sú všetci členovia domácnosti, aj keď spolu žijú, keďže podľa § 77 ods. 2 písm. a) zákona sú poplatníkom fyzické osoby“, objasňuje Martin Šenkovič.

V otázke rovnakého zaobchádzania platí preto podľa Šenkoviča všeobecné pravidlo, podľa ktorého rovnaké situácie sa právne posúdia rovnako a odlišné odlišne. Uvedené pravidlo vyplýva aj z princípu právnej istoty. „Ak sa určité vzťahy, ktoré by boli na prvý pohľad rovnaké, majú posúdiť odlišne, je potrebné odlišnosť vecne odôvodniť“, vysvetľuje.

Kritériá by mali byť nediskriminačné

Počet členov domácnosti a veľkosť nádob na odpad môže podľa Šenkoviča určitým spôsobom vplývať na množstvo produkovaného odpadu, avšak bez ďalšieho nemusí odôvodňovať vyššiu či nižšiu výšku poplatku. V konkrétnom prípade môže platiť, že jednotlivec vyprodukuje viac odpadu ako viacčlenná domácnosť (a naopak) resp. väčšia nádoba (nenaplnená) neznamená automaticky viac odpadu. „Preto by mali byť kritériá pre určenie výšky poplatku nediskriminačné, transparentné ako aj vecne zdôvodniteľné“, dodáva Martin Šenkovič.

Mesto bude hľadať riešenie

Členovia mestskej rady, ktorí sa touto námietkou prokurátora zaoberali, budú hľadať model, ako určiť jednotnú sumu na osobu za odpad tak, aby nedošlo k nižšiemu výberu pre mesto. Poslankyňa mestkého zastupiteľstva v Prešove Andrea Turčanová uviedla, že nemalo by dôjsť ani k vyrúbeniu sumy na najvyššiu sadzbu, čím by boli poškodené viacčlenné rodiny. Bude sa hľadať kompromis a návrh predložia na rokovanie do zastupiteľstva 24. októbra.

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101340/v-presove-musia-zmenit-pravidla-o-poplatkoch-za-odpad-nemaju-byt-diskriminacne.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.