phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

Sú príspevky z Recyklačného fondu štátnou pomocou?

Poslednou novelou zákona o odpadoch sa ministrovi životného prostredia zriadilo právo veta pri rozhodovaní o pridelení podpory z Recyklačného fondu, čím získal veľký vplyv na poskytovanie prostriedkov. Tým sa z fondu pravdepodobne stal „štátny“ fond v zmysle práva EÚ a príspevky z neho predstavujú nezlučiteľnú pomoc. Vyjasniť by to mohla žiadosť o poskytnutie stanoviska Komisie EÚ.

Novela zákona o odpadoch 

„Malou novelou“ zákona o odpadoch[i], uverejnenou v zbierke listín pod č. 343/2012, s účinnosťou od 1.1.2013, sa niekoľkými vetami zmenili zásadné princípy poskytovania príspevkov z Recyklačného fondu.

V budúcnosti bude musieť Správna rada každé svoje rozhodnutie o poskytnutí prostriedkov z fondu predložiť ministrovi životného prostredia na schválenie. Minister môže schválenie odmietnuť. Rada síce môže toto rozhodnutie dvojtretinovou väčšinou svojich členov prehlasovať a podporu schváliť, avšak tretinou hlasov možno zabrániť, aby bol minister prehlasovaný. Práve zástupcovia ZMOS a ministerstiev majú vo svojich rukách možnosť „zachrániť“ veto ministra proti vôli dvoch tretín Správnej rady.

Právo EÚ má prednosť

V máji roku 2004 pristúpilo Slovensko k EÚ. Nie únia k Slovensku. Slovensko sa zaviazalo prevziať jej právny rámec a právne zásady.

Vzťah medzi európskym právom a slovenskými právnymi predpismi je komplikovaný, ale podstatným princípom je to, že európske právo má prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi.

Pri otázke poskytnutia nezlučiteľnej štátnej pomoci v zmysle článku 107 (pôvodný článok 87) ZFEÚ je potrebné vyjasniť pojmy „štát“, „štátna pomoc“ alebo „štátnosť obcí“ na základe kritérií práva EÚ.

Tento článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 12/2012

Skutočnosť, že obce alebo samosprávy nie sú podľa slovenského práva považované za „štát“ je pri tom irelevantná.

Proces rozhodovania

Správna rada fondu má 16 členov. Desať členov menuje minister hospodárstva na návrh reprezentatívneho združenia zamestnávateľov. Po jednom členovi vymenúva priamo minister financií, minister hospodárstva a minister životného prostredia. Troch ďalších členov vymenúva minister životného prostredia na návrh Združenia miest a obcí Slovenska (ďalej iba „ZMOS“)[ii]. Členovia volení priamo ministerstvami a ZMOS tvoria viac ako jednu tretinu, čím je daná možnosť zabrániť realizácii dvojtretinovej väčšiny a tým aj prehlasovaniu ministrovho „veta“.

„Ktokoľvek, kto obdrží od Recyklačného fondu príspevok, musí rátať s tým, že ho bude povinný vrátiť naspäť.“

K pojmu „štátnosť“

Pomoci poskytované štátom predstavujú podľa článku 107 ZFEÚ nezlučiteľnú štátnu pomoc, ak pochádzajú priamo od štátu alebo od štátom zriadených osôb.

Podľa ustálenej judikatúry Súdneho dvora EÚ a definície Komisie EÚ ide podľa tzv. transparenčnej smernice[iii] o štátnu pomoc vtedy, ak o jej poskytnutí rozhodujú nositelia štátnej moci, ktorými sa rozumejú nielen členské štáty (vo všeobecnosti), ale aj kraje a obce, ako aj súkromné a verejné osoby, na ktoré majú nositelia štátnej moci rozhodujúci vplyv[iv].

Podľa tzv. „Marine Stardust“- zásad Súdneho dvora EÚ[v] sa príspevky poskytované osobou považujú za „štátne“ vtedy, ak štát má rozhodujúci vplyv na túto osobu a tým sú aj peňažné prostriedky pod kontrolou štátu.

Je ZMOS „štátny“?

Nesporne možno považovať troch členov Správnej rady volených príslušnými ministerstvami za „štátnych“.

Omnoho menej jasné je určenie troch členov Správnej rady, ktorých volí súkromnoprávne združenie ZMOS.

ZMOS je podľa čl. 3 vlastného štatútu súkromnoprávne, nestranné združenie[vi] a riadnym členom združenia sa môže podľa čl. 8 stanov stať každé mesto a každá obec v Slovenskej republike, alebo mestská časť, v ktorej boli zvolené samosprávne orgány. Iné osoby môžu byť iba „čestnými členmi“[vii].

Tým ide v prípade súkromnoprávneho združenia v zmysle transparenčnej smernice o osobu, na ktorú majú obce a mestá (a tým aj „štát“ v zmysle práva EÚ) rozhodujúci vplyv.

Z tohto dôvodu sú členovia Správnej rady volení ZMOS priamo pripočítateľní obciam a tým aj štátu.

 

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101463/su-prispevky-z-recyklacneho-fondu-statnou-pomocou.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.