phoneiconSme tu pre Vás 043/4211 333
Úvod

WtE zariadenia. Rozdielne krajiny – rovnaké zmýšľanie?

Spoločnosť American Renewable Energy Associates (AREA) ma záujem o otvorenie prevádzky na energetické využívanie odpadu v Cheyenne (60 000 obyv.). Nedávno to uviedol jej hovorca Dean Byrne, koordinátor pre špeciálne projekty, ktorého cituje správa v americkom regionálnom denníku Wyoming Tribune Eagle. Mesto však projekt spochybňuje. Zdá sa, že situácia má mnoho spoločných prvkov so slovenskými reáliami.

Plánované zariadenie má splyňovať odpad a vyrábať elektrinu, ktorá bude ďalej predávaná do rozvodnej siete. Ako ďalej uviedol hovorca, spoločnosť už má vybranú lokalitu pre zariadenie na ranči Swan južne od Cheyenne a prevádzku by spustila do troch rokov. Zároveň ma zabezpečený výkup elektriny od Black Hills High Power, pričom ročné množstvo elektriny by záviselo od veľkosti zariadenia.

Medzitým sa však mesto Cheyenne sa vzdalo tejto koncepcie získavania energie z odpadov. Zámer na takúto WtE prevádzku zavrhlo. Naopak, plánuje investovať 30 miliónov dolárov (24 mil. EUR) do svojej skládky odpadu a prekládkovej stanice.

Podľa Vickiho Nemeceka, ktorý je zástupcom riaditeľa miestnych verejno-prospešných služieb mesta, mesto nemá záujem o WtE zariadenie, pretože nemá dosť odpadov, aby sa projekt finančne realizoval. „Z ekonomického hľadiska je pre nás výhodnejšie naše odpady skládkovať" povedal. Ako uviedol, hlavným dôvodom zamietavého stanoviska mesta je nedostatok odpadu, keďže pre udržateľnú prevádzku je potrebných minimálne 500 t odpadu denne, zatiaľ čo mesto produkuje len asi 140 t denne.

Využiteľná energia je práve závislá na množstve vstupného odpadu. Okrem toho by sa vysoké investične náklady (asi 50 mil. $) premietli do zvýšenia poplatku za odpady pre obyvateľstvo a firmy asi o 58 %. Ako ďalej uviedol V. Nemecek, je vecou názoru, či spaľovne odpadu sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu, ako skládky. "Pripadá mi prijateľnejšie, ukladať svoje odpadky do riadenej skládky, ako ich spaľovať a vypúšťať do vzduchu, ktorý všetci dýchame," dodal.

Zástupca investora D. Byrne mu však oponoval, že investičné náklady by sa mali pohybovať len medzi 25–40 mil. $ a v súčasnosti AREA už pripravuje aj menšie WtE prevádzky, kde denné množstvo spracovaného odpadu je len 60 ton. A spaľovanie odpadu je podľa neho rozhodne environmentálne prijateľnejšie, ako jeho skládkovanie. Plánované zariadenie WtE bude totiž využívať technológiu splyňovania, ktorá oproti klasickému spaľovaniu neprodukuje skoro žiadne emisie.

"Sú to predovšetkým politické prekážky, ktoré siahajú oveľa hlbšie, ako sme očakávali," dodal Byrne s tým, že mesto asi profituje hlavne zo skládkovania odpadu. A dodal: "Nebol by to prvý veľký nápad, ktorý bol pochovaný miestnymi samosprávami."

Tak ďaleko, tak blízko?

Túto zaujímavú správu priniesli 3. augusta 2012 noviny Wyoming Tribune Eagle (Cheyenne) z tohto stredo-amerického štátu. Zdá sa, že aj keď nás geograficky delí niekoľko tisíc kilometrov, zmýšľanie a postoje obyvateľstva u nás a v Amerike sa napriek tejto vzdialenosti príliš nelíšia. Stačí vymeniť mena aktérov a názvy firiem – a správa by kľudne mohla pochádzať aj z nejakého regionálneho denníka na Slovensku...

Odkaz: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101247/wte-zariadenia-rozdielne-krajiny-rovnake-zmyslanie.aspx

Pokiaľ sa chcete s nami skontaktovať môžete využiť tento formulár, príp. adresovať vašu požiadavku priamo na
fatra@brantner.sk. Súčasťou formuláru je aj príloha, kde môžete priložiť akýkoľvek súbor.

Vážený zákazník,
dovoľujeme si Vás požiadať o vyplnenie tohto dotazníka, ktorého cieľom je ohodnotiť spokojnosť
zákazníkov so službami spoločnosti Brantner.


Ďakujeme Vám za ochotu a čas strávený vyplnením dotazníka, ktorý nám pomôže pri neustálom zlepšovaní našich služieb.
Dotazník vyhodnotí zodpovedný pracovník.